Earn 350 Sparkles with this purchase
Redeem Sparkles on your next orderEnchanted Disney Fine Jewelry 14K Yellow Gold and Black Rhodium over Sterling Silver with 1/20 CTTW Diamonds Jasmine Necklace
Enchanted Disney Fine Jewelry 14K Yellow Gold and Black Rhodium over Sterling Silver with 1/20 CTTW Diamonds Jasmine Necklace
Only 5 left in stock!
ADD Enchanted Protection Plan
ADD Enchanted Protection Plan
Ensure your jewelry lasts a lifetime.
*Lifetime Plan is a period of 10 years from the date of purchase.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping by
Free Shipping on all orders
Description
Description
Inspired by Jasmine’s fearless spirit and her journey through the starlit sky, this necklace is a tribute to those who embrace life without limits. Crafted in 14K yellow gold and black rhodium over sterling silver, it shimmers with 1/20 CTTW diamonds, each facet reflecting the courage to chart your own course. Elegant yet bold, it’s a perfect reminder that true beauty shines brightest when you follow your heart.
Specifications
Specifications
| Metal Type | 14K yellow Gold and Black Rhodium over Sterling Silver |
| Center Stone Type | Mother of Pearl |
| Center Stone Shape | Special Cut |
| Diamond Type | White Diamond |
| Diamond Shape | Round Shape |
| Diamond Clarity | I1-I2 |
| Diamond Color | H-I |
| Diamond Weight | 1/20 CT |
| Diamond Treatment Method | Not-Treated |
| Diamond Creation Method | Natural |
| Chain Type | 18" Cable Chain |
| Clasp type | Spring Ring |
| Dimension* | L: 21.4 mm, W: 15.6 mm, H: 3.3 mm |
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Enchanted customers are offered free shipping on all orders.
Online purchases made through enchantedfinejewelry.com are eligible for return within 30 days from the delivery of your product.
Learn more about our shipping and return policy here.
Warranty
Warranty
Enchanted Disney Fine Jewelry provides a 1-year warranty on all your fine jewelry purchased from EnchantedFineJewelry.com. The warranty covers manufacturers defects in material or workmanship but it does not cover neglect or abuse.
WARRANTY EXCEPTIONS & EXCLUSIONS
The Enchanted Disney Fine Jewelry warranty does NOT cover the following items:
- Any damage to your jewelry purchase due to negligence or abuse. (For Example: If a stone is lost due to bent, damaged, or worn out prongs, Enchanted Disney Fine Jewelry. is not responsible for the replacement of the stone or the re-tipping of the prongs. If the jewelry was neglected and abused and the warranty becomes void.)
- If another jeweler performs any repair or resizing work on an item purchased from EnchantedFineJewelry.com we will not be held responsible for any loss or defect and the warranty becomes null and void.
