Earn 350 Sparkles with this purchase
Redeem Sparkles on your next orderEnchanted Disney Fine Jewelry Sterling Silver and 10K Yellow Gold with 1/20 CTTW Diamond and London Blue Topaz Cinderella Key Pendant Necklace
Enchanted Disney Fine Jewelry Sterling Silver and 10K Yellow Gold with 1/20 CTTW Diamond and London Blue Topaz Cinderella Key Pendant Necklace
Out of stock!
ADD Enchanted Protection Plan
ADD Enchanted Protection Plan
Ensure your jewelry lasts a lifetime.
*Lifetime Plan is a period of 10 years from the date of purchase.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping by April 04, 2026
Free Shipping on all orders
Description
Description
The key to believing in your dreams again. Gift yourself this gorgeous key pendant from the Enchanted Disney Fine Jewelry Collection and be inspired by Cinderella's strength and optimism. Skillfully crafted by expert artisans, here is a sterling silver and 10k yellow gold pendant with a London Blue Topaz gemstone accent. We believe that this fairytale-inspired necklace will be more than just a fashion accessory as it has the power to inspire, encourage, and empower.
Specifications
Specifications
| Metal Type | Sterling Silver and 10K Yellow Gold |
| Center Stone Type | London Blue Topaz |
| Center Stone Shape | Oval Shape |
| Diamond Type | White Diamond |
| Diamond Shape | Round Shape |
| Diamond Clarity | I2-I3 |
| Diamond Color | I-J |
| Diamond Weight | 1/20 CT |
| Total Diamond Weight | 1/20 CTTW |
| Diamond Treatment Method | Not Treated |
| Diamond Creation Method | Natural |
| Chain Type | 18" Cable Chain |
| Clasp type | Spring Ring |
| Dimension* | L: 38.6 mm, W: 13.5 mm, H: 3.9 mm |
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Enchanted customers are offered free shipping on all orders.
Online purchases made through enchantedfinejewelry.com are eligible for return within 30 days from the delivery of your product.
Learn more about our shipping and return policy here.
Warranty
Warranty
Enchanted Disney Fine Jewelry provides a 1-year warranty on all your fine jewelry purchased from EnchantedFineJewelry.com. The warranty covers manufacturers defects in material or workmanship but it does not cover neglect or abuse.
WARRANTY EXCEPTIONS & EXCLUSIONS
The Enchanted Disney Fine Jewelry warranty does NOT cover the following items:
- Any damage to your jewelry purchase due to negligence or abuse. (For Example: If a stone is lost due to bent, damaged, or worn out prongs, Enchanted Disney Fine Jewelry. is not responsible for the replacement of the stone or the re-tipping of the prongs. If the jewelry was neglected and abused and the warranty becomes void.)
- If another jeweler performs any repair or resizing work on an item purchased from EnchantedFineJewelry.com we will not be held responsible for any loss or defect and the warranty becomes null and void.






