Earn 350 Sparkles with this purchase
Redeem Sparkles on your next orderEnchanted Disney Fine Jewelry Sterling Silver and 10k Rose Gold with 1/10 CTTW Diamond and Amethyst Ariel Medallion Shell Pendant Necklace
Enchanted Disney Fine Jewelry Sterling Silver and 10k Rose Gold with 1/10 CTTW Diamond and Amethyst Ariel Medallion Shell Pendant Necklace
Out of stock!
ADD Enchanted Protection Plan
ADD Enchanted Protection Plan
Ensure your jewelry lasts a lifetime.
*Lifetime Plan is a period of 10 years from the date of purchase.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping by April 05, 2026
Free Shipping on all orders
Description
Description
No matter how many gizmos, gadgets, and thingamabobs your special someone has, she'll still be reaching for this lovely piece of jewelry. It's got the charm of the sea and the magic of Disney. It's also a piece of jewelry that she knows you've carefully and thoughtfully considered to give to her. This Enchanted Disney Fine Jewelry Sterling Silver and 10k Rose Gold 1/10CTTW Ariel Medallion Shell necklace is a timeless gift that's sure to be treasured.
Specifications
Specifications
| Metal Type | Sterling Silver and 10K Rose Gold |
| Center Stone Type | Amethyst |
| Center Stone Shape | Round Shape |
| Diamond Type | White Diamond |
| Diamond Shape | Round Shape |
| Diamond Clarity | I2-I3 |
| Diamond Color | I-J |
| Diamond Weight | 1/10 CT |
| Total Diamond Weight | 1/10 CTTW |
| Diamond Treatment Method | Not Treated |
| Diamond Creation Method | Natural |
| Chain Type | 18" Cable Chain |
| Clasp type | Spring Ring |
| Dimension* | L: 24.8 mm, W: 24.6 mm, H: 4.0 mm |
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Enchanted customers are offered free shipping on all orders.
Online purchases made through enchantedfinejewelry.com are eligible for return within 30 days from the delivery of your product.
Learn more about our shipping and return policy here.
Warranty
Warranty
Enchanted Disney Fine Jewelry provides a 1-year warranty on all your fine jewelry purchased from EnchantedFineJewelry.com. The warranty covers manufacturers defects in material or workmanship but it does not cover neglect or abuse.
WARRANTY EXCEPTIONS & EXCLUSIONS
The Enchanted Disney Fine Jewelry warranty does NOT cover the following items:
- Any damage to your jewelry purchase due to negligence or abuse. (For Example: If a stone is lost due to bent, damaged, or worn out prongs, Enchanted Disney Fine Jewelry. is not responsible for the replacement of the stone or the re-tipping of the prongs. If the jewelry was neglected and abused and the warranty becomes void.)
- If another jeweler performs any repair or resizing work on an item purchased from EnchantedFineJewelry.com we will not be held responsible for any loss or defect and the warranty becomes null and void.





