Earn 350 Sparkles with this purchase
Redeem Sparkles on your next orderEnchanted Disney Fine Jewelry 14K Yellow Gold over Sterling Silver with 1/6 CTTW Tinker Bell Pendant Necklace
Enchanted Disney Fine Jewelry 14K Yellow Gold over Sterling Silver with 1/6 CTTW Tinker Bell Pendant Necklace
Only 2 left in stock!
ADD Enchanted Protection Plan
ADD Enchanted Protection Plan
Ensure your jewelry lasts a lifetime.
*Lifetime Plan is a period of 10 years from the date of purchase.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping by April 04, 2026
Free Shipping on all orders
Description
Description
For your creative and talented significant other, here is a special necklace that epitomizes what she is - feisty, selfless, hard-working, curious, smart, and charming. Your Tinker Bell-like special someone who's skilled and gifted at almost everything deserves this sparkly present. This Enchanted Disney Fine Jewelry Sterling Silver and 14K Yellow Gold Plating with 1/6CTTW Diamonds Tinker Bell necklace will always remind her of how much you believe in her.
Specifications
Specifications
| Metal Type | 14K Yellow Gold over Sterling Silver |
| Diamond Type | White Diamond |
| Diamond Shape | Round Shape |
| Diamond Clarity | I2 |
| Diamond Color | H-I |
| Diamond Weight | 1/6 CT |
| Total Diamond Weight | 1/6 CTTW |
| Diamond Treatment Method | Not Treated |
| Diamond Creation Method | Natural |
| Chain Type | 18" Cable Chain |
| Clasp type | Spring Ring |
| Dimension* | L: 21.6 mm, W: 10.4 mm, H: 2.8 mm |
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Enchanted customers are offered free shipping on all orders.
Online purchases made through enchantedfinejewelry.com are eligible for return within 30 days from the delivery of your product.
Learn more about our shipping and return policy here.
Warranty
Warranty
Enchanted Disney Fine Jewelry provides a 1-year warranty on all your fine jewelry purchased from EnchantedFineJewelry.com. The warranty covers manufacturers defects in material or workmanship but it does not cover neglect or abuse.
WARRANTY EXCEPTIONS & EXCLUSIONS
The Enchanted Disney Fine Jewelry warranty does NOT cover the following items:
- Any damage to your jewelry purchase due to negligence or abuse. (For Example: If a stone is lost due to bent, damaged, or worn out prongs, Enchanted Disney Fine Jewelry. is not responsible for the replacement of the stone or the re-tipping of the prongs. If the jewelry was neglected and abused and the warranty becomes void.)
- If another jeweler performs any repair or resizing work on an item purchased from EnchantedFineJewelry.com we will not be held responsible for any loss or defect and the warranty becomes null and void.






