Earn 350 Sparkles with this purchase
Redeem Sparkles on your next orderEnchanted Disney Fine Jewelry 14K Rose Gold Over Sterling Silver with 1/20 CTTW Diamonds Pocahontas Necklace
Enchanted Disney Fine Jewelry 14K Rose Gold Over Sterling Silver with 1/20 CTTW Diamonds Pocahontas Necklace
Only 1 left in stock!
ADD Enchanted Protection Plan
ADD Enchanted Protection Plan
Ensure your jewelry lasts a lifetime.
*Lifetime Plan is a period of 10 years from the date of purchase.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping by May 14, 2026
Free Shipping on all orders
Description
Description
Inspired by Flit, Pocahontas’ loyal and spirited companion, this enchanting pendant captures the beauty of nature and the essence of freedom. Crafted in 14K rose gold over sterling silver, the delicate design showcases the hummingbird in mid-flight, symbolizing agility and resilience. The body shimmers with sparkling diamonds, adding a touch of brilliance to its graceful form. A perfect piece for those who embrace adventure and follow their heart, this necklace is a tribute to the unbreakable bond between nature and spirit.
Specifications
Specifications
| Metal Type | 14K Rose Gold over Sterling Silver |
| Diamond Type | White Diamond |
| Diamond Shape | Round Shape |
| Diamond Clarity | I1-I2 |
| Diamond Color | H-I |
| Total Diamond Weight | Diamond Accents |
| Diamond Treatment Method | Not Treated |
| Diamond Creation Method | Natural |
| Chain Type | 18" Cable Chain |
| Clasp type | Spring Ring |
| Dimension* | L: 6.4 mm, W: 14.6 mm, H: 2.8 mm |
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Enchanted customers are offered free shipping on all orders.
Online purchases made through enchantedfinejewelry.com are eligible for return within 30 days from the delivery of your product.
Learn more about our shipping and return policy here.
Warranty
Warranty
Enchanted Disney Fine Jewelry provides a 1-year warranty on all your fine jewelry purchased from EnchantedFineJewelry.com. The warranty covers manufacturers defects in material or workmanship but it does not cover neglect or abuse.
WARRANTY EXCEPTIONS & EXCLUSIONS
The Enchanted Disney Fine Jewelry warranty does NOT cover the following items:
- Any damage to your jewelry purchase due to negligence or abuse. (For Example: If a stone is lost due to bent, damaged, or worn out prongs, Enchanted Disney Fine Jewelry. is not responsible for the replacement of the stone or the re-tipping of the prongs. If the jewelry was neglected and abused and the warranty becomes void.)
- If another jeweler performs any repair or resizing work on an item purchased from EnchantedFineJewelry.com we will not be held responsible for any loss or defect and the warranty becomes null and void.
