Earn 350 Sparkles with this purchase
Redeem Sparkles on your next orderEnchanted Disney Fine Jewelry 14K Rose Gold over Sterling Silver 1/20 CTTW Diamond with Swiss Blue Topaz and Rose De France Elsa Snowflake Pendant Necklace
Enchanted Disney Fine Jewelry 14K Rose Gold over Sterling Silver 1/20 CTTW Diamond with Swiss Blue Topaz and Rose De France Elsa Snowflake Pendant Necklace
ADD Enchanted Protection Plan
ADD Enchanted Protection Plan
Ensure your jewelry lasts a lifetime.
*Lifetime Plan is a period of 10 years from the date of purchase.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping by April 04, 2026
Free Shipping on all orders
Description
Description
Give your outfit a good dose of sparkle through this one-of-a-kind Enchanted Disney Fine Jewelry Elsa Snowflake Pendant. The finely sculpted snowflake pendant shines a strong yet dainty brilliance with its Swiss Blue Topaz and Rose De France gemstones. The stunning pinkish lavender hue is further enhanced by the topaz's gentle swiss blue tone and the 10k rose gold plating. This is a statement necklace that's sure to make an impression.
Specifications
Specifications
| Metal Type | 14K Rose Gold over Sterling Silver |
| Center Stone Type | Rose-De-France |
| Center Stone Shape | Round Shape |
| Diamond Type | White Diamond |
| Diamond Shape | Round Shape |
| Diamond Clarity | I2-I3 |
| Diamond Color | I-J |
| Diamond Weight | 1/20 CT |
| Total Diamond Weight | 1/20 CTTW |
| Diamond Treatment Method | Not Treated |
| Diamond Creation Method | Natural |
| Gemstone Type | Swiss Blue Topaz |
| Gemstone Shape | Round Shape |
| Chain Type | 18" Cable Chain |
| Clasp type | Spring Ring |
| Dimension* | L: 20.9 mm, W: 13.0 mm, H: 3.4 mm |
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Enchanted customers are offered free shipping on all orders.
Online purchases made through enchantedfinejewelry.com are eligible for return within 30 days from the delivery of your product.
Learn more about our shipping and return policy here.
Warranty
Warranty
Enchanted Disney Fine Jewelry provides a 1-year warranty on all your fine jewelry purchased from EnchantedFineJewelry.com. The warranty covers manufacturers defects in material or workmanship but it does not cover neglect or abuse.
WARRANTY EXCEPTIONS & EXCLUSIONS
The Enchanted Disney Fine Jewelry warranty does NOT cover the following items:
- Any damage to your jewelry purchase due to negligence or abuse. (For Example: If a stone is lost due to bent, damaged, or worn out prongs, Enchanted Disney Fine Jewelry. is not responsible for the replacement of the stone or the re-tipping of the prongs. If the jewelry was neglected and abused and the warranty becomes void.)
- If another jeweler performs any repair or resizing work on an item purchased from EnchantedFineJewelry.com we will not be held responsible for any loss or defect and the warranty becomes null and void.






